Czym jest upadłość konsumencka
Osoby fizyczne, które nie prowadzą swojej firmy mogą raz na 10 lat wnioskować o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Należy jednak mieć na uwadze, iż sąd nie zawsze musi się przychylić do naszego wniosku. Co ważne, ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez sąd nie jest równoznaczne z umorzeniem wszystkich naszych długów, a jedynie rozłożeniem zobowiązań w taki sposób, aby wysokość rat była dostosowana do naszych możliwości finansowych.
2016-04-29, 15:20

Wniosek o upadłość konsumencką

We wniosku o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej składanym w sądzie należy przedstawić swoją aktualną sytuację materialną. Kluczowe elementem wniosku jest jego odpowiednie uzasadnienie. Wniosek powinien zawierać wszelkie informacje na temat wierzytelności takie jak daty spłat zobowiązań i ich wysokość, dane wierzycieli, należy również opisać posiadany majątek.

Kiedy przysługuje prawo do ogłoszenia upadłości konsumenckiej

O upadłość konsumencką możemy wnioskować jeśli nasza sytuacja materialna uległa znacznemu pogorszeniu z przyczyn od nas niezależnych takich jak choroba, wypadek lub inne okoliczności, które uniemożliwiają nam wykonywanie pracy. Powinno się również wykazać, iż w momencie podejmowania pożyczek oraz kredytów bankowych nasza sytuacja finansowa umożliwiała nam spłatę tych zobowiązań bez żadnych problemów. Pamiętajmy, aby wskazać przyczynę naszej aktualnej sytuacji finansowej, czyli wyjaśnić dlaczego w obecnej chwili nie jesteśmy w stanie spłacać swoich zobowiązań

Przepisy przyjazne dla konsumentów

Nowelizacja przepisów dotyczących możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej obowiązuje od początku 2015 r. Wcześniejsze przepisy umożliwiały ogłoszenie upadłości konsumenckiej po wpłaceniu opłat sięgających nawet kilkunastu tysięcy złotych. Regulacja przepisów sprawiła, że koszty związane z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej ograniczone zostały jedynie do opłaty w wysokości 30 zł. Koszty związane z opłatami sądowymi oraz syndykiem pokrywane są przez państwo, jednakże z zastrzeżeniem, iż po upłynnieniu sytuacji wnioskujący pokryje zobowiązania względem Skarbu Państwa w pierwszej kolejności.

Moment ogłoszenia przez sąd upadłości konsumenckiej jest początkiem dla postępowania likwidacji majątku. W następnej kolejności sąd układa plan spłaty zobowiązań. Jeśli sytuacja dłużnika okazuje się wyjątkowa wówczas sąd może podjąć decyzję o umorzeniu wszystkich długów.

 

 Więcej informacji na ten temat znajdziesz na: https://pozyczkaportal.pl/upadlosc-konsumencka-co-to-jest/

KONTAKT / AUTOR
Aleksandra
Pozyczkaportal.pl
530777830
ZAŁĄCZNIKI
1803-111e.jpg
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.