Wniosek o upadłość konsumencką
We wniosku o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej składanym w sądzie należy przedstawić swoją aktualną sytuację materialną. Kluczowe elementem wniosku jest jego odpowiednie uzasadnienie. Wniosek powinien zawierać wszelkie informacje na temat wierzytelności takie jak daty spłat zobowiązań i ich wysokość, dane wierzycieli, należy również opisać posiadany majątek.
Kiedy przysługuje prawo do ogłoszenia upadłości konsumenckiej
O upadłość konsumencką możemy wnioskować jeśli nasza sytuacja materialna uległa znacznemu pogorszeniu z przyczyn od nas niezależnych takich jak choroba, wypadek lub inne okoliczności, które uniemożliwiają nam wykonywanie pracy. Powinno się również wykazać, iż w momencie podejmowania pożyczek oraz kredytów bankowych nasza sytuacja finansowa umożliwiała nam spłatę tych zobowiązań bez żadnych problemów. Pamiętajmy, aby wskazać przyczynę naszej aktualnej sytuacji finansowej, czyli wyjaśnić dlaczego w obecnej chwili nie jesteśmy w stanie spłacać swoich zobowiązań
Przepisy przyjazne dla konsumentów
Nowelizacja przepisów dotyczących możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej obowiązuje od początku 2015 r. Wcześniejsze przepisy umożliwiały ogłoszenie upadłości konsumenckiej po wpłaceniu opłat sięgających nawet kilkunastu tysięcy złotych. Regulacja przepisów sprawiła, że koszty związane z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej ograniczone zostały jedynie do opłaty w wysokości 30 zł. Koszty związane z opłatami sądowymi oraz syndykiem pokrywane są przez państwo, jednakże z zastrzeżeniem, iż po upłynnieniu sytuacji wnioskujący pokryje zobowiązania względem Skarbu Państwa w pierwszej kolejności.
Moment ogłoszenia przez sąd upadłości konsumenckiej jest początkiem dla postępowania likwidacji majątku. W następnej kolejności sąd układa plan spłaty zobowiązań. Jeśli sytuacja dłużnika okazuje się wyjątkowa wówczas sąd może podjąć decyzję o umorzeniu wszystkich długów.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na: https://pozyczkaportal.pl/upadlosc-konsumencka-co-to-jest/