GDZIE SPRAWDZIĆ WIARYGODNOŚĆ FIRMY POŻYCZKOWEJ?
Pożyczanie online ma to do siebie, że nie wiąże się z koniecznością odwiedzania placówki firmy, z usług której chcemy skorzystać. Ten plus jest zarazem minusem. Może bowiem zdarzyć się tak, że pożyczkodawca istnieje tylko w wirtualnej rzeczywistości lub jest nieuczciwym przedsiębiorcą. W efekcie, nie otrzymamy potrzebnej nam kwoty, stracimy wrażliwe dane i dodatkowo pieniądze, które wpłaciliśmy na rzecz opłat związanych z zaciągnięciem zobowiązania. Aby uniknąć kłopotów, warto podjąć kilka kroków zmniejszających ryzyko podpisania umowy z niewłaściwą firmą pozabankową.
2016-03-09, 16:13

KRAJOWY REJESTR SĄDOWY

Jednymi z najważniejszych wyznaczników potwierdzających faktyczne istnienie pożyczkodawcy jest posiadanie numeru KRS, co jest równoznaczne z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego. To baza przedsiębiorców, stowarzyszeń, organizacji społecznych i zawodowych, fundacji, a także dłużników niewypłacalnych (dotyczy osób fizycznych) prowadzona przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz sądy rejonowe. Znajdziemy w nim podstawowe informacje o firmie, m.in. dane teleadresowe, a także poznamy jej status prawny, sytuację finansową oraz dowiemy się, czy ma zaległości: podatkowe, celne lub wobec ZUS. Nie brakuje też informacji o wierzycielach i wysokościach niespłaconych długów. Zasoby KRS są dostępne online. Istnieje możliwość odpłatnego zamówienia szczegółowych raportów.

KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO

Kolejnym miejscem, gdzie możemy sprawdzić to, czy mamy do czynienia z firmą prowadzącą działalność finansową bez odpowiednich zezwoleń, a przez to łamiącą prawo i narażającą nas na straty materialne i psychiczne, jest lista ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Pojawiają się na niej podmioty, które bez odpowiedniej licencji KNF świadczą usługi czy oferują produkty finansowe. Jednym z przykładów jest pobieranie od klientów wkładów pieniężnych i wystawianie ich na ryzyko poprzez np. inwestowanie na giełdzie czy w surowce naturalne. Na liście ostrzeżeń publicznych znajdziemy informację o nazwie firmy, który jest podejrzana o popełnienie przestępstwa, a także numer identyfikacyjny (KRS, REGON lub NIP). Dwie ostatnie kolumny tabeli to informacja na temat prokuratury zajmującej się daną sprawę oraz dane o prawomocnych orzeczeniach wydawanych w toku postępowania karnego.

REJESTR FIRM POŻYCZKOWYCH

Informacje o uczciwych pożyczkodawcach podaje Rejestr Firm Pożyczkowych prowadzony przez Związek Firm Pożyczkowych. Baza pełni wyłącznie funkcję informacyjną i nie jest obowiązkowa. Znajdziemy w niej dane na temat prawie 100 instytucji pożyczkowych prowadzących działalność na terenie całej Polski oraz o przedsiębiorstwach funkcjonujących na lokalnych rynkach. Lista obejmuje jedynie podmioty, wobec których nie ma podejrzeń, co do stosowania nieuczciwych procedur, m.in. wyzyskiwania opłat wstępnych niepodlegających zwrotowi, prowadzenia działalności bankowej bez licencji KNF czy wyłudzania danych osobowych.

Cennym źródłem informacji, któremu pożyczkodawcy zaufać, a w przypadku którego powinniśmy zachować ostrożność, są również fora i serwisy internetowe podejmujące tematykę finansową, w tym pożyczek pozabankowych, np. Pożyczkaportal.pl, gdzie opisujemy tylko wiarygodne firmy pożyczkowe!

Źródło: https://pozyczkaportal.pl/gdzie-sprawdzic-wiarygodnosc-firmy-pozyczkowej/

KONTAKT / AUTOR
Aleksandra
Pozyczkaportal.pl
530777830
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.